Średnia temperatura historyczna w Dolinie Pięciu Stawów

Zaktualizowano 2026-09-20 · Dane: stacja DOLINA PIĘCIU STAWÓW (IMGW-PIB)

Średnia temperatura historyczna: 2.5°C w Dolinie Pięciu Stawów (okres 1991–2026, stacja DOLINA PIĘCIU STAWÓW). To wartość typowa dla najwyżej położonych stanowisk pomiarowych w Tatrach: roczna średnia dodatnia, ale bardzo niska, z absolutnym maksimum 26.5°C i absolutnym minimum -26.6°C w całym analizowanym okresie.

Klimat Doliny Pięciu Stawów w liczbach (1991–2026)

Dolina Pięciu Stawów to jedno z najwyżej położonych miejsc pomiarowych w polskiej części Tatr, a jej klimat ma charakter wysokogórski. Seria pomiarowa prowadzona na stacji DOLINA PIĘCIU STAWÓW przez IMGW-PIB obejmuje okres od 1991-01-01 do 2026-07-31 i pozwala prześledzić, jak wygląda roczny rozkład temperatur w tym miejscu.

W całym wieloleciu średnia temperatura wyniosła 2.5°C. Absolutne maksimum zanotowane w tej serii to 26.5°C, a absolutne minimum -26.6°C. Rozpiętość między najcieplejszymi i najzimniejszymi miesiącami jest tu bardzo duża: od dodatnich wartości w środku lata po wyraźnie ujemne średnie zimą.

Klimat jest surowy i wyrównany termicznie przez większość roku — miesiące od listopada do marca pozostają średnio poniżej zera, a dodatnie wartości średniej dobowej utrzymują się od kwietnia do października. To klasyczny układ dla wysokogórskiego piętra klimatycznego.

Średnia temperatura według miesięcy

MiesiącŚrednia temperaturaŚrednia maksymalnaŚrednia minimalna
01 (styczeń)-5.5°C-2.1°C-8.8°C
02 (luty)-5.7°C-2.1°C-9.0°C
03 (marzec)-3.8°C-0.2°C-6.9°C
04 (kwiecień)0.4°C4.0°C-2.6°C
05 (maj)5.5°C9.6°C2.1°C
06 (czerwiec)9.8°C13.9°C6.2°C
07 (lipiec)11.4°C15.4°C8.0°C
08 (sierpień)11.6°C15.7°C8.2°C
09 (wrzesień)7.1°C11.0°C4.3°C
10 (październik)3.5°C7.1°C0.7°C
11 (listopad)-0.4°C2.8°C-3.2°C
12 (grudzień)-4.1°C-0.9°C-7.2°C
Średnia temperatura w miesiącu-5.5E-5.7F-3.8M0.4A5.5M9.8J11.4J11.6A7.1S3.5O-0.4N-4.1D12°C-6°C
Średnia temperatura w miesiącu · Zródło: IMGW-PIB

Najcieplejszym miesiącem w wieloleciu jest sierpień ze średnią 11.6°C, tuż za nim plasuje się lipiec z 11.4°C. Najzimniejszy miesiąc to luty ze średnią -5.7°C, nieco chłodniejszy od stycznia (-5.5°C). W lutym notujemy też najniższą średnią minimalną w roku: -9.0°C.

Miesiące letnie to jedyny okres, w którym średnia maksymalna przekracza 15°C — w lipcu wynosi 15.4°C, a w sierpniu 15.7°C. Zimą średnia maksymalna utrzymuje się poniżej zera: w styczniu i lutym -2.1°C, w grudniu -0.9°C.

Roczny przebieg średniej temperatury

1991-25.41995-20.21999-21.42003-23.02007-17.02011-20.02015-17.02019-18.62023-18.72026-16.9Minimum roczne-14-20-27
Seria roczna · Źródło: IMGW-PIB

Wykres przedstawia pełną roczną serię danych. Tabela zawiera lata o najbardziej skrajnych wartościach; kompletna seria pochodzi z IMGW-PIB.

RokŚrednia temperaturaMaksimum roczneMinimum roczne
20072.9°C25.5°C-17.0°C
20153.3°C25.5°C-17.0°C
20172.4°C24.3°C-26.6°C
20203.5°C21.7°C-15.0°C
20222.8°C25.7°C-17.0°C
20244.1°C23.8°C-14.2°C
20262.7°C26.2°C-16.9°C
Średnia temperatura w roku · 1991–2026 (36 lat) — najedź kursorem na słupek

W poszczególnych latach średnia roczna wahała się od 0.9°C w 1996 roku do 4.1°C w 2024 roku. Widać wyraźnie, że wartości z ostatniej dekady serii są wyższe: lata 2014 (3.6°C), 2015 (3.3°C), 2019 (3.4°C), 2020 (3.5°C), 2023 (3.2°C), 2024 (4.1°C) i 2025 (3.4°C) należą do najcieplejszych w całym zestawieniu.

Rekordowe maksimum roczne w całej serii to 26.5°C z 2013 roku, a najniższe minimum roczne to -26.6°C z 2017 roku. Z kolei najwyższe minimum roczne, czyli najłagodniejsza zima w ujęciu wartości skrajnej, wystąpiło w 2024 roku i wyniosło -14.2°C.

Najczęstsze pytania

Jaka jest średnia temperatura w Dolinie Pięciu Stawów?

Średnia temperatura w wieloleciu 1991–2026, wyliczona na podstawie pomiarów stacji DOLINA PIĘCIU STAWÓW prowadzonej przez IMGW-PIB, wynosi 2.5°C.

Który miesiąc jest najcieplejszy, a który najzimniejszy?

Najcieplejszym miesiącem jest sierpień ze średnią 11.6°C. Najzimniejszym — luty ze średnią -5.7°C. Praktycznie tak samo zimny jest styczeń, ze średnią -5.5°C.

Jakiego typu klimat ma Dolina Pięciu Stawów?

To klimat wysokogórski. Średnia roczna temperatura wynosi 2.5°C, a miesiące od listopada do marca pozostają średnio poniżej zera (od -0.4°C w listopadzie do -5.7°C w lutym). Dodatnie średnie utrzymują się od kwietnia (0.4°C) do października (3.5°C).

Jakie były skrajne temperatury w analizowanym okresie?

Najwyższa zanotowana temperatura to 26.5°C, a najniższa -26.6°C. Oba skrajne odczyty pochodzą z tej samej serii pomiarowej IMGW-PIB, obejmującej lata 1991–2026.

Który rok był najcieplejszy w serii?

Najwyższą średnią roczną temperaturę — 4.1°C — zanotowano w 2024 roku. Najniższą średnią, 0.9°C, miał rok 1996.

Jak duże są opady i jak zmienia się temperatura w ciągu roku?

Dane tej serii obejmują wyłącznie temperaturę. Roczny zakres średnich miesięcznych rozciąga się od -5.7°C w lutym do 11.6°C w sierpniu, co dobrze pokazuje amplitudę termiczną tego wysokogórskiego stanowiska.

Dane z sieci stacji pomiarowych IMGW-PIB. Stacja: DOLINA PIĘCIU STAWÓW. Okres: 1991–2026 (od 1991-01-01 do 2026-07-31). danepubliczne.imgw.pl

Narzędzia HistoClima: sprawdź pogodę w dniu Twoich urodzin, ślubu lub statystykę tygodnia urodzin.

Indeks danych klimatycznych

Nota prawna i zrodlo danych

Treści tworzone z pomocą AI na podstawie danych IMGW-PIB, weryfikowane automatycznie. 🤖 IA-assisted content · Art. 50 EU AI Act